Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Антикризовий закон: нові зміни для громадян та бізнесу

30 березня законодавство, спрямоване на запобігання поширнню коронавірусу COVID-19 в Україні поповнилось новим Законом. Ось які зміни він принесе населенню та бізнесу зокрема.
  • Іванна Мельничук
Після запуску Каналу кризової допомоги українському бізнесу, ми отримали численні заявки з питаннями щодо імплементації законодавчих змін, прийнятих парламентом з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби Covid-19 на території України 17 березня 2020 року.

І ось 30 березня ухвалений новий Закон, що передбачає забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з пандемією. (законопроект № 3275)

Він уточнює деякі моменти, яких вже торкнулись депутати у попередніх Законах, проте охоплює й нові питання. Зокрема, регулює формат дистанційної роботи чи встановлює пільги зі сплати податку на прибуток за умови фінансування заходів по боротьбі з коронавірусом. Пояснюємо ці та інші зміни детальніше.
Вводиться допомога по частковому безробіттю
Закон «Про зайнятість населення» доповнили пунктом, який передбачає, що допомога по безробіттю може надаватись, окрім передбачених раніше причин, у випадку вимушеного зупинення (скорочення) виробництва та тривалості робочого часу працівників, коли вичерпано всі можливі заходи запобігання цьому та/ або роботодавцем вживаються заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення місцевої державної адміністрації.

У другому випадку право на допомогу по частковому безробіттю мають усі застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини. Період таких виплат не враховується при розгляді звернення за наступним одержанням допомоги по частковому безробіттю з причин виробничого характеру.

При цьому допомога по частковому безробіттю не надається, якщо у роботодавця є заборгованість з виплати заробітної плати та сплати ЄСВ, яка виникла протягом п'яти років, що передують року зупинення виробництва.
Змінено терміни, на які платники податків звільняються від штрафних санкцій, що передбачені законом про ЄСВ
Штрафні санкції не застосовуються за такі порушення, вчинені у період з 1 березня по 31 травня 2020 року, як:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
  • неповна або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності до податкових органів.

У період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

До 31 травня 2020 року (включно) зупиняється встановлений строк розгляду скарг платників податків єдиного внеску, що надійшли / надійдуть до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року.

На це же період продовжується строк подачі скарг платників єдиного внеску, термін подачі яких припадає на період з 18 березня до 31 травня 2020 року.
Для бізнесу ввели послаблення в оподаткуванні

Єдиний податок

Передбачено збільшення граничного обсягу доходу для платників єдиного податку в кожній групі: 1 група з 300 тис. до 1 млн грн; 2 група – з 1,5 млн до 5 млн грн; 3 група – з 5 млн до 7 млн грн.

Органам місцевого самоврядування дозволили переглядати ставки місцевих податків та зборів у частині зменшення ставок єдиного податку впродовж 2020 року.

Податкова знижка та податок на доходи фізичних осіб

За результатами 2020 року, при реалізації права на податкову знижку, сума коштів або вартість лікарських засобів для надання меддопомоги хворим, дезінфікуючих засобів та антисептиків, медвиробів, лабораторного обладнання, розхідних матеріалів для інфекційних відділень тощо, які добровільно перераховані чи передані громадським організаціям, об'єднанням, державним органам виконавчої влади, закладам охорони здоров'я та іншим установам для боротьби з коронавірусом, включається до податкової знижки у повному обсязі.

Податок на додану вартість

Операції з ввезення та/або постачання на митній території України товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію коронавірусної хвороби (COVID-19) звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Перелік таких товарів визначено Кабінетом Міністрів України.

Це стосується операцій, здійснених, починаючи з 17 березня 2020 року.

Акцизний податок

Встановлюється тимчасовий порядок відвантаження спирту етилового для виробництва дезінфекційних засобів (до 30.04.2020 року). Ставка акцизу — 0%.

Державні підприємства, які одночасно є виробниками спирту етилового та дезінфекторів, до 30 квітня звільняються від обов'язку встановлювати витратоміри-лічильники на спирт етиловий для виробництва дезінфекційних засобів.

Виробникам лікарських засобів можна відвантажувати з акцизних складів спирт етиловий та продукцію хімічного і технічного призначення для виробництва дезінфекційних засобів.

Разом з тим, введено перелік порушень правил обігу пального та етилового спирту, щодо яких штрафи зберігаються.
Зменшено перелік податкових зобов'язань, за порушення яких застосовуються штрафні санкції
За порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

1. порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;

2. відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

3. порушення вимог законодавства в частині:

  • обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

4. здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

5. порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Вводиться заборона на підвищення ставок по кредитах на час карантину
На період карантину забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором.

Річна фінансова звітність, річна консолідована фінансова звітність банку разом із аудиторським звітом може бути оприлюднена банками до 30 квітня 2020 року.

А річна консолідована звітність банківської групи разом із аудиторським звітом за 2019 рік може бути оприлюднена відповідальною особою банківської групи до 1 червня 2020 року, а після зазначеної дати оприлюднюється протягом 30 робочих днів після оприлюднення річної фінансової звітності, річної консолідованої фінансової звітності банку разом із аудиторським звітом за 2019 рік.
Підвищуються штрафи за порушення порядку формування цін і тарифів на соціальні товари, граничний рівень яких буде встановлювати Кабмін
Порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них — тягне за собою накладення штрафу на громадян 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених в частині першій цієї статті, — тягне за собою накладення штрафу на громадян 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, встановлені у частині першій цієї статті, вчинені під час карантину та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, якщо ціна перевищила у 1,2 рази рівень ціни визначений Кабінетом Міністрів України на такий товар — тягне за собою накладення штрафу на громадян від 200 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від 250 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Органи управління цивільного захисту зобов'язані сприяти засобам масової інформації у наданні населенню оперативних відомостей, зазначених у частині першій цієї статті. Оприлюднення інформації про наслідки надзвичайної ситуації здійснюється відповідно до законодавства про інформацію.
Врегульоване питання дистанційної роботи та введення гнучкого робочого графіка
У Кодексі законів про працю уточнено, що за погодженням між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом для працівника може встановлюватись гнучкий режим робочого часу на визначений строк або безстроково як при прийнятті на роботу, так і згодом.

При цьому трудовий договір про дистанційну (надомну) роботу укладається у письмовій формі.

Гнучкий режим робочого часу – це форма організації праці, якою допускається встановлення режиму роботи, що є відмінним від визначеного правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи на певний обліковий період (два тижні, місяць тощо) норми тривалості робочого часу.

Гнучкий режим робочого часу може передбачати:

1) фіксований час, протягом якого працівник обов'язково повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов'язки. При цьому може передбачатись поділ робочого дня на частини;

2) змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу;

3) час перерви для відпочинку і харчування.

Дистанційна (надомна) робота – це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.

При дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених законом.

Якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором.
Дозволяється участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції
Під час дії карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Підтвердження особи учасника справи здійснюється шляхом накладення електронного підпису.

Суд може прийняти рішення про обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час карантину, якщо це становитеме загрозу життю чи здоров'ю особи.
Обмежено поширення мораторію на проведення фактичних перевірок
Установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року. Але він не поширюється на фактичні перевірки при порушенні вимог законодавства в частині:
  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального з підстав визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу.
Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень – травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня-травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Зменшено період звільнення від плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Зменшено період, на який встановлено звільнення із плати за землю (земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності), податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Цей період скорочено – з 1 березня по 31 березня 2020 року (раніше – з 1 березня по 30 квітня 2020 року).

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda