Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Ринок криптовалют в Україні: юридична регламентація із запізненням

Невпинний процес зростання частки цифрових активів у економіці держави ставить перед блокчейн-спільнотою та державною владою ряд двозначних питань щодо співвідношення інтересів держави та бізнесу.
  • Андрій Проць
Чому цифрові активи стають популярними?
Криптовалюта стрімко набирає популярності у зв’язку з двома аспектами. Перший — можливість здійснення розрахунків, що не зазнають впливу єдиного регулятора, а отже, дають можливість уникати наслідків, котрі притаманні використанню традиційних (фіатних) грошей. Другий — віддалена перспектива реалізації розумних контрактів, котрі спроможні вивести економічні відносини на новий рівень.
Зростання попиту на цифрові активи в Україні
Чи можна вважати випадковістю те, що протягом 2020 року такі ключові слова, як «Біткойн» та «майнінг», піднялись до п’ятірки найпопулярніших пошукових запитів у системі Google в Україні? Очевидно, ні.

Аналітики The Chainalysis, розрахувавши індекс застосування криптовалют населенням, повідомили про лідерство України у цій сфері, а також її входження в трійку держав за розміром спільноти блокчейн-розробників.

Нещодавно у Києві створили громадську спілку «Віртуальні Активи України» (ВАУ), основна мета якої полягає у розвитку ринку віртуальних активів в Україні і його інтеграції у світовий крипторинок.

Варто загадати, що Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища вживає заходи щодо використання надлишків електроенергії для видобутку криптовалют.

Наведені факти свідчать про невпинний процес зростання частки цифрових активів у економіці держави та ставлять перед блокчейн-спільнотою та державною владою ряд двозначних питань щодо співвідношення інтересів держави та бізнесу.

Спроби законодавчого регулювання операцій з криптовалютою
У Верховній Раді зареєстрований проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами».

Законопроектом визначені  основні терміни криптовалютної індустрії, а також особливості оподаткування:
  • 5 відсотків – ставка податку на доходи фізичних осіб для інвестиційного прибутку від продажу криптоактивів строком на 5 років;
  • інвестиційний прибуток від операцій з криптоактивами розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу криптоактиву, та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого криптоактиву та/або на створення такого криптоактиву;
  • операції з продажу криптоактивів не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.


Перед даним проектом закону стоїть мета стати поштовхом для «виведення з тіні» численних представників індустрії криптовалют, оскільки на даний момент недолуге законодавче регулювання сприяє не легалізації, а посиленому приховуванню своєї діяльності особами, що отримують дохід від діяльності, пов’язаної з криптоактивами.

Досі невирішеними залишаються питання щодо:

  • практичних аспектів ведення фінансових звітнотей при торгівлі криптовалютами;
  • доведення здійснення операцій  з «анонімними» криптовалютами;
  • оподаткування майнінгу (процесу створення криптовалюти);
  • оподаткування розрахунків, що проводяться через мережу блокчейн;
  • доведення факту володіння, здійснення операцій з криптовалютами.

Спроби правової регламентації діяльності, пов’язаної з криптовалютами, є проявом того, що Україна все ще перебуває на етапі становлення ринку цифрових активів, а спроби законодавця регламентувати цю динамічну сферу є намаганнями актуалізувати запізніле право до потреб динамічного приватного сектору.


Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda