Ринок криптовалют в Україні: юридична регламентація із запізненням

Невпинний процес зростання частки цифрових активів у економіці держави ставить перед блокчейн-спільнотою та державною владою ряд двозначних питань щодо співвідношення інтересів держави та бізнесу.
Андрій Проць
Чому цифрові активи стають популярними?
Криптовалюта стрімко набирає популярності у зв’язку з двома аспектами. Перший — можливість здійснення розрахунків, що не зазнають впливу єдиного регулятора, а отже, дають можливість уникати наслідків, котрі притаманні використанню традиційних (фіатних) грошей. Другий — віддалена перспектива реалізації розумних контрактів, котрі спроможні вивести економічні відносини на новий рівень.
Зростання попиту на цифрові активи в Україні
Чи можна вважати випадковістю те, що протягом 2020 року такі ключові слова, як «Біткойн» та «майнінг», піднялись до п’ятірки найпопулярніших пошукових запитів у системі Google в Україні? Очевидно, ні.

Аналітики The Chainalysis, розрахувавши індекс застосування криптовалют населенням, повідомили про лідерство України у цій сфері, а також її входження в трійку держав за розміром спільноти блокчейн-розробників.

Нещодавно у Києві створили громадську спілку «Віртуальні Активи України» (ВАУ), основна мета якої полягає у розвитку ринку віртуальних активів в Україні і його інтеграції у світовий крипторинок.

Варто загадати, що Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища вживає заходи щодо використання надлишків електроенергії для видобутку криптовалют.

Наведені факти свідчать про невпинний процес зростання частки цифрових активів у економіці держави та ставлять перед блокчейн-спільнотою та державною владою ряд двозначних питань щодо співвідношення інтересів держави та бізнесу.

Спроби законодавчого регулювання операцій з криптовалютою
У Верховній Раді зареєстрований проєкт закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо оподаткування операцій з криптоактивами».

Законопроектом визначені  основні терміни криптовалютної індустрії, а також особливості оподаткування:
  • 5 відсотків – ставка податку на доходи фізичних осіб для інвестиційного прибутку від продажу криптоактивів строком на 5 років;
  • інвестиційний прибуток від операцій з криптоактивами розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу криптоактиву, та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого криптоактиву та/або на створення такого криптоактиву;
  • операції з продажу криптоактивів не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.


Перед даним проектом закону стоїть мета стати поштовхом для «виведення з тіні» численних представників індустрії криптовалют, оскільки на даний момент недолуге законодавче регулювання сприяє не легалізації, а посиленому приховуванню своєї діяльності особами, що отримують дохід від діяльності, пов’язаної з криптоактивами.

Досі невирішеними залишаються питання щодо:

  • практичних аспектів ведення фінансових звітнотей при торгівлі криптовалютами;
  • доведення здійснення операцій  з «анонімними» криптовалютами;
  • оподаткування майнінгу (процесу створення криптовалюти);
  • оподаткування розрахунків, що проводяться через мережу блокчейн;
  • доведення факту володіння, здійснення операцій з криптовалютами.

Спроби правової регламентації діяльності, пов’язаної з криптовалютами, є проявом того, що Україна все ще перебуває на етапі становлення ринку цифрових активів, а спроби законодавця регламентувати цю динамічну сферу є намаганнями актуалізувати запізніле право до потреб динамічного приватного сектору.


Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda