Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Електронні договори: особливості користування

Епоха діджиталізації і цифрового розвитку не може обійти Україну осторонь. Важливим елементом цього процесу є державне врегулювання електронної торгівлі, зокрема укладення електронних договорів. Про вимоги до них, порядок укладення та ідентифікації сторін піде мова детальніше.
  • Андрій Шумило
Епоха діджиталізації і цифрового розвитку не може обійти Україну осторонь.

Вона приходить на заміну старим засобам електронної комунікації, такими як телефон, факс, телеграф і вносить зміни не тільки в способи комунікації, але й в її предмет.

Інтернет витіснив усі інші засоби зв'язку, залишивши їх далеко позаду. Сьогодні бізнес переходить в режим online, що дозволяє збільшити потік клієнтів, працювати незалежно від часу доби та розповісти про себе всьому світу.

Тому фізичні та юридичні особи створюють свої веб-сайти, інтернет-магазини забезпечуючи своїх клієнтів більш комфортними умовами доступу до товарів та послуг. І всього кілька кліків додають комфорту нашому повсякденному життю та спрощують ведення бізнесу.

Важливим елементом цього процесу є державне врегулювання електронної торгівлі, зокрема укладення електронних договорів.
1
Вимоги до електронного договору
Згідно зі ст.625 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Поняття електронного договору закріплено п.5 ч.1 ст.3 Закону України «Про електронну комерцію». Його визначення звучить, як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків та оформлена в електронній формі.

Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про електронну комерцію» електронний договір, крім визначених Цивільним кодексом України істотних умов для відповідного виду договору, може містити інформацію про:

  • технологію (порядок) укладення договору;
  • порядок створення та накладання електронних підписів сторонами договору;
  • можливість та порядок внесення змін до умов договору;
  • спосіб та порядок прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепту);
  • порядок обміну електронними повідомленнями та інформацією між сторонами під час виконання ними своїх зобов'язань;
  • технічні засоби ідентифікації сторони;
  • порядок внесення змін до помилково відправленого прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепту);
  • посилання на умови, що включаються до договору, шляхом перенаправлення (відсилання) до іншого електронного документа і порядок доступу до такого документа;
  • спосіб зберігання та пред'явлення електронних документів, повідомлень, іншої інформації в електронній формі та умови доступу до них;
  • умови виготовлення та отримання паперових копій електронних документів;
  • можливість вибору мови, що використовується під час укладення та виконання договор;
  • інші відомості.
2
Порядок укладення електронних договорів
Абзацом другим ч.2 ст.639 Цивільного кодексу України передбачено, що договір, укладений за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, за згодою обох сторін вважається укладеним в письмовій формі.

Відповідно до ч.1 ст.181 Господарського кодексу України господарський договір, як правило, існує в вигляді єдиного документа, підписаного сторонами.

Допускається укладення господарських договорів у спрощеній формі шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами та іншими засобами електронної комунікації, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлення, якщо законом не встановлено спеціальні норми до форми та порядку укладення даного виду договорів.

З вищенаведеного слід дійти висновку, що будь-який вид договору, який ми звикли укладати на підставі Цивільного або Господарського кодексів України може мати електронну форму.

Важливим моментом, відповідно до ст.5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», є можливість електронного документа бути створеним, переданим, збереженим і перетвореним електронними засобами у візуальну форму на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
3
Ідентифікація сторін в електронному договорі
Електронний договір повинен включати всі істотні умови для відповідного виду договорів, інакше він може бути визнаний неукладеним або недійсним, в зв'язку недодержанням письмової форми в силу прямої вказівки закону.

Відповідно до ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Метою підписання договору є необхідність ідентифікації підписанта, підтвердження згоди підписанта з умовами договору, а також підтвердження цілісності даних в електронній формі.

Тому в електронній формі договору, необхідно підписувати його електронним підписом.

Законом «Про електронні довірчі послуги» визначено, що електронний підпис - це електронні дані, які додаються підписантом до інших електронних даних або логічно з ними пов'язуються і використовуються ним як підпис.

Кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Отже, електронний підпис чи печатка не можуть бути визнані недійсними та позбавлені можливості розглядатися як доказ у судових справах виключно на тій підставі, що вони мають електронний вигляд або не відповідають вимогам до кваліфікованого електронного підпису чи печатки.
Електронний підпис володіє всіма основними властивостями власноручного підпису, зокрема:

  • засвідчує те, що отриманий документ надійшов від особи, яка його підписувала;
  • гарантує цілісність та захист від спотворення і внесення виправлень у підписаний документ;
  • не дає можливості особі, яка підписала документ, відмовитись від зобов'язань, які вона взяла на себе, підписуючи документ.
Отримати електронний підпис фізична або юридична особа може в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК). Інформацію про них можна знайти на сайті Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України.
Незалежно від того, яким чином укладений договір - в електронній чи традиційній формі, за своїм значенням такі договори будуть рівнозначними.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda