Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Карантинні реалії у договорах: бути чи не бути форс-мажору під час епідемії

Настав час сторонам під час виконання договірних зобов'язань звернути увагу на найбільш непримітний розділ своїх договорів – «Форс-мажорні обставини». Щоб не загубитися у низці законодавчих нововведень, ми пропонуємо коротко оглянути основні моменти для вашого озброєння у кризовій ситуації.
  • Неля Софія Трусевич
Настав той час, коли сторонам під час виконання договірних зобов'язань, варто звернути увагу на найбільш непримітний розділ своїх договорів – «Форс-мажорні обставини». Як правило, прописуючи його, вдаються до стандартних формулювань, бо кожна зі сторін розраховує на продуктивну співпрацю, де обставин непереборної сили не існує.

Проте коронавірусна хвороба змінила звичний уклад існування договірних відносин і стала форс-мажорною обставиною, до якої сьогодні прикута увага всього бізнес-середовища.

Щоб не загубитися у низці законодавчих нововведень, ми пропонуємо коротко оглянути основні моменти, щоб ви були озброєними у кризовій ситуації.
По-перше, запровадження карантину Кабінетом Міністрів України не є автоматичним звільненням від виконання ваших договірних зобов'язань.
Віднесення карантину до переліку форс-мажорних обставин не означає скасування порядку доведення існування такої обставини під час виконання умов договору. Тому, усі положення договору щодо обов'язковості повідомлення контрагента про непереборну обставину з дотриманням строків, форми такого повідомлення, підтвердження форс-мажорності обставини Торгово-промисловою палатою України чи її регіональними представництвами підлягають виконанню.

Будьте відповідальні!
По-друге, видача Торгово-промисловою палатою України чи її регіональними представництвами сертифікату про форс-мажорну обставину не свідчить про вашу абсолютну правоту під час спору з контрагентом.
Зазначений сертифікат буде враховуватися судом на рівні з іншим доказовим матеріалом під час вирішення питання щодо застосування договірної відповідальності. Отож, подбайте й про належним чином направлені письмові повідомлення контрагента про такі обставини, підтвердження вжиття всіх можливих заходів для їх уникнення чи мінімізації негативних наслідків, дотримання усіх договірних строків тощо.

Будьте підготовлені!
По-третє, у договорах оренди варто розрізняти цілковиту неможливість використання орендованого майна та його часткове використання.
У першому випадку ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України встановлює імператив, згідно якого наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

У другому випадку наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Відтак, обговоріть зі своїм орендодавцем внесення змін (в письмовій формі!) до договору в частині зміни орендної плати на період карантину для того, щоб уникнути зайвих економічних втрат.

Будьте компромісні!
Помічні рекомендації для вас:
  1. Вдумливо читайте умови підписаних вами договорів та старайтеся совісно їх виконувати навіть за умов карантину.
  2. Якщо розділ «Форс-мажорні обставини» бажає кращого – погодьте з контрагентом відповідні зміни, а також і до інших розділів, за необхідності.
  3. Помітивши недобросовісність контрагента, негайно фіксуйте це всіма можливими способами у письмовому вигляді (направлення повідомлень, вимог про надання пояснень тощо).
  4. Старайтеся вирішувати спірні питання шляхом переговорів та взаємних поступок – в умовах кризи це зекономить вам кошти.
Якщо не вдається врегулювати проблемні питання у договірних відносинах з контрагентом, команда «Main Business Partner» вам радо у цьому допоможе.

І на завершення: Будьте здорові!

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda