Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Знайомство з правом Німеччини або Одне право знати добре, а два — ще краще

Системно супроводжувати бізнес на всіх етапах його існування заради розвитку українського ринку буде непросто, якщо дивитися в бік лише своїх воріт. А скаржитися на реформи, коли в більш економічно розвинутих державах вони вже дали свої позитивні результати — просто нерозумно. Тому потрібно розширювати свої горизонти та підглядати в бік сусіда, бо є можливість перейняти добрий досвід зростання та розквіту.
  • Неля Софія Трусевич
Системно супроводжувати бізнес на всіх етапах його існування заради розвитку українського ринку буде непросто, якщо дивитися в бік лише своїх воріт. А скаржитися на реформи, коли в більш економічно розвинутих державах вони вже дали свої позитивні результати — просто нерозумно.

Тому завжди потрібно розширювати свої горизонти та час-від-часу підглядати в бік сусіда, бо є можливість перейняти добрий досвід зростання та розквіту.

І це не про особисте, а про глобальну співпрацю України та Німеччини, при активному сприянні останньої у допомозі нашій державі все-таки влитися до європейської спільноти.
Цього року я брала участь у Школі німецького права при Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Це своєрідний ввідний курс німецькою мовою для вивчення основних галузей німецької системи права: конституційного, цивільного, цивільно-процесуального, кримінального, кримінально-процесуального, адміністративного та корпоративного права.

Згодом у Літній школі німецького права у м. Бонн ми більш поглиблено прослухали лекції з логіки, практичної діяльності іноземних адвокатів в Німеччині, третейського судочинства, права з питань банкрутства, захисту прав людини в рамках Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також відвідали судові засідання в Окружному суді в м. Бонн та юридичний факультет Рейнського університету ім. Фрідріха Вільгельма.
З першої лекції конституційного права Німеччини закарбувалося, що перш за все держава створюється людьми і для людей. Тому ст.1 Основного закону Німеччини проголошує: «Людська гідність є недоторканою», а наступні 19 статей присвячені основоположним правам людини. Тоді як ст. 1 Конституції України передбачає характеристику держави, а наступні статті розкривають зазначені в них ознаки.

Здається, незначні деталі, проте змушують поміркувати над пріоритетами у виборі вектору розвитку України.
Багато уваги було присвячено впровадженню інституту конституційної скарги у нас з 2016 року, який в Німеччині існує ще з 1951 року, а Федеральний Конституційний Суд Німеччини опрацьовує понад 6000 конституційних скарг щодо порушення конституційних прав і свобод людини в рік. Проте німецькі науковці вважають це великою заслугою в Україні та радо допомагають закріпити його як ефективний інструмент захисту основоположних прав безпосередньо громадянами.

Також пізнавально було дізнатися про функціонування поділу суспільно небезпечних діянь на проступки та злочини на лекціях з кримінального права та процесу, оскільки такий поділ у нас був запроваджений, але розпочав функціонувати віднедавна. Безперечно, цей механізм спрощує та пришвидшує розгляд кримінальних справ, розвантажує судову систему та змушує «якісно», а не «кількісно» здійснювати кримінальні провадження.
На лекціях з логіки разом з учасниками школи вчилися правильно будувати умовиводи, уникати суперечностей в формулюваннях та простими реченнями (зважаючи на німецьку граматику читайте «складними») доносити зміст в документах.

Найбільше вражень справили судові засідання в Окружному суді м. Бонн. Ми були присутні на судовому розгляді цивільної справи про страхове відшкодування збитків.

Незвично, коли перед судовим засіданням приходять судді та адвокати, дістають з кейсів чорні мантії, без нагрудних знаків і особливих приміток, а згодом головуючий суддя бере до рук диктофон та в такому режимі фіксує розгляд справи, з доброзичливістю та водночас неупередженістю до сторін. А перед оголошенням судового рішення дає поради про те, як вирішити справу для максимального задоволення інтересів обох сторін.
Судовий розгляд кримінальної справи про притягнення до відповідальності за завдання тяжких тілесних ушкоджень відбувався за участі присяжних. В Німеччині цей інститут також активно застосовується в кримінальному судочинстві. Кількість присяжних залежить від інстанції, в якій розглядається кримінальна справа, та її складності. При цьому діє обмеження щодо 12 днів на рік, в межах яких присяжний може бути присутнім на судових засіданнях.

Однак іноземці-юристи зможуть спробувати себе в класичному ремеслі адвоката чи то судді лише за умови завершення бакалаврату, магістратури німецького вузу та успішного складання двох державних екзаменів, останній з яких здає лише 30% німецьких студентів. Як зазначалося вище, головне — «якість», а в юридичній освіті й поготів.

Варто зазначити, що в Літній школі брали участь представники інших держав, від наших сусідів до Тунісу та Марокко. Тому, в перервах між лекціями відбувалися обговорення та дискусії про політичні ситуації, поточні проблеми та перспективи розвитку.
Підсумовуючи наведене вище, це був надзвичайний тиждень в Бонні та вісім цікавих і корисних субот і неділь протягом року у Львові. Такий досвід розширює межі пізнання і розвиває людину не лише як професіонала, а й особистість. Тому що сьогодні бути юристом чи людиною з дипломом юридичного вишу – мізер. Світ вимагає більшого.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda