Click to order
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу

В Україні нова хвиля грантових програм - не пропустіть свій шанс!

Міжнародні партнери підтримують український Уряд – український Уряд створює сприятливі умови для розвитку бізнесу. Державний бюджет України з початку 2023 року отримав лише від США 8,45 млрд доларів грантових коштів для бюджетної підтримки. Насамперед ці кошти спрямовані на компенсацію соціальних та гуманітарних видатків державного бюджету, але в той же час Уряд фінансує численні державні грантові програми та дотації для бізнесу.

Про що це свідчить?
Той факт, що переважна більшість грантових програм є державними і фінансуються з державного бюджету, може свідчити про важливість спільної роботи держави та міжнародних партнерів у досягненні спільних цілей і завдань. Однією з таких цілей є створення сприятливих умов для зростання долі приватного підприємництва в країні. Ця тенденція свідчить про впевненість українського уряду та міжнародних партнерів у тому, що розвиток бізнесу є ключовим фактором для побудови міцної та конкурентоспроможної економіки.
Тому подальше фінансування державних дотацій та підтримки бізнесу від держави буде продовжуватися, а обсяги програм та розміри грантів зростати. На даний момент ми тільки на початку цього шляху, і я впевнена, що в найближчому майбутньому ми можемо очікувати запуск нових програм для розвитку бізнесу.
           Чи є виплата грошей населенню ефективним способом стимулювання економіки?
Дотації з державного бюджету часто порівнюють з безвідсотковим кредитом, оскільки кошти по більшості дотаційних програм повертаються в державу шляхом сплати податків за працівників, яких відповідно підприємство наймає на роботу. Якщо розглянути державні дотаційні програми, то майже всі містять таку вимогу як працевлаштування українців. Тобто держава таким чином планує «вбити трьох зайців одним пострілом»:
1.     Бізнес самостійно працевлаштовує безробітних і Уряду не потрібно виплачувати цим людям допомогу по безробіттю.
2.     Бізнес щомісячно сплачує в державний бюджет ЄСВ, військовий збір та податок з прибутку своїх працівників, тим самим повертаючи державі грантові кошти.
3.     Успішний бізнес може закріпитися на українському ринку або навіть вийти на європейський ринок, створивши додаткові робочі місця та геометрично збільшити надходження до бюджету.
Ні для кого не секрет, що, якщо відкинути підтримку міжнародних партнерів, то бюджет формує переважно бізнес. Саме тому Держава зацікавлена, щоб ви не лише створили свою справу, але й розвивали її та продовжували успішно працювати.
Чи існують якісь ризики, які можуть змусити утриматися від участі у грантовій програмі?
Питання важливості залучення для свого підприємства дотаційних коштів кожний вирішує самостійно. Але так чи інакше – це хороший шанс отримати імпульс для розвитку своєї справи. У багатьох є певні побоювання брати участь у цих програмах, чи ні, оскільки вони керуються правилом, що нічого не дається просто так, і відповідно є певні перестороги. Але я з впевненістю можу сказати, що жодних прихованих ризиків тут не слід шукати. Дотація - це шанс отримати реальні кошти на розвиток своєї справи. Якщо ви маєте цікаві ідеї та вірите в їх успіх, проте вам не вистачає коштів на їх реалізацію, банк не надає вам кредит – дійте! Грант – це те, що вам необхідно!
Які грантові програми діють в Україні?
На сьогодні існує розмаїття програм, спрямованих на створення та підтримку бізнесів. Однією з найпопулярніших та важливих державних ініціатив вважається програма "єРобота".
Проект "єРобота", розроблений Урядом, націлений на надання грантів українцям для старту бізнесу, його подальшого розвитку та навчання. Головна мета цієї програми - стимулювання підприємницької активності та сприяння створенню нових робочих місць. План передбачає реалізацію 6 різних грантових ініціатив. Наприклад, українці зможуть отримати:
·        мікрогранти для створення власного бізнесу (від 50 до 250 тис. грн);
·        гранти на створення чи розвиток переробного підприємства (до 8 млн грн);
·        державне фінансування садівництва або розвитку тепличного господарства (від 140 до 400 тис грн);
·        грант на створення бізнесу для ветеранів та членів їх сімей (від 250 тис. до 1 млн грн);
·        грант на реалізацію стартапу, у тому числі в сфері ІТ (до 3,5 млн грн);
·        кошти на навчання ІТ-спеціальностям.
Отримати гранти можуть як підприємці-початківці, так і люди, що вже мають досвід у бізнесі. Подача заявки на гранти здійснюється через Портал Дія.
Які міжнародні організації надають гранти в Україні?
Однією з найвідоміших є програма "Конкурентоспроможна економіка України", що реалізується за підтримки USAID. Ця програма надає гранти для підтримки стійкості та відновлення бізнесу у деяких ключових галузях. Програма охоплює наступні сфери бізнесу:
1.      Інформаційні технології (ІТ).
2.      Модна індустрія.
3.      Виробництво меблів.
4.      Виробництво текстилю.
5.      Виробництво іграшок.
6.      Виробництво рукодільних товарів.
7.      Виробництво фільмів та аудіовізуальних матеріалів.
Програма спрямована на розвиток цих галузей та включає такі напрямки діяльності:
·        Вдосконалення бізнес-процесів і моделей.
·        Розбудова організаційного потенціалу.
·        Розвиток виробництва.
·        Продажі, включаючи цифрові та торговельні можливості.
USAID також реалізує програму з аграрного та сільського розвитку. Якщо ви плануєте розпочати або розширити переробку зернових, олійних та бобових культур на продовольчі, кормові, промислові продукти або біопаливо, маєте відповідний успішний досвід, технічні ресурси та організаційну спроможність для здійснення діяльності в рамках цього грантового проекту, ви можете подати заявку на участь та отримати від 10 000 000 до 36 000 000 грн. на розвиток свого бізнесу.
Грантову підтримку також пропонує Європейський банк реконструкції та розвитку. Вони надають підтримку в багатьох галузях, окрім фінансового, страхового, тютюнового, ігрового, військово-промислового секторів, та в сфері міцних алкогольних напоїв. Розмір гранту становить 10 000 євро.
           На сьогоднішній день доступна велика кількість грантів від міжнародних урядових та неурядових організацій. Їх список можна довго перераховувати. Але основне - вони дійсно працюють. В той час як деякі вагаються, інші успішно отримують дотації та впевнено займають своє місце на ринку. Ваш шанс отримати грант на власну справу також може бути реалізованим – не гайте часу!
Які прогнози щодо подальшого розвитку грантових і дотаційних програм?
           Цей процес тільки розпочинається та набирає обертів. Щодня підприємці подають заявки та отримують реальні гроші, створюють свій бізнес, починають заробляти не лише самі, але й дають можливість заробити іншим, працевлаштовують українців.
Ринок грантів є дуже динамічним та постійно розвивається. 7 серпня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України оголосило про програму Міжнародної гуманітарної організації Help – Hilfe zur Selbsthilfe, яка розпочала надання грантової допомоги підприємцям, постраждалим від військової агресії, а також підприємцям з-поміж ВПО, на суму до 2700 євро. А вже 8 серпня була запущена нова хвиля грантів від EU4Business - ініціативи Європейського Союзу - для мікробізнесу на загальну суму 3 000 000 доларів, яка спрямована на підтримку підприємств, які релоковані зі зруйнованих воєнними діями територій, для відновлення або підтримки їхньої діяльності. Розмір гранту складає 125 000 гривень.
           Як бачите, такі програми постійно з'являються та оновлюються. Велика кількість ініціатив свідчить про високий рівень підтримки українського бізнесу – не лише зі сторони держави, а й від інших країн-партнерів. Це вказує на їх інтерес у розвитку сильної та самодостатньої економіки України, що є дуже позитивним знаком.


Made on
Tilda