Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Перевірки Держпраці після карантину: подбайте заздалегідь

Ймовірно, в перші дні карантину оформлення вжитих заходів не завжди було правильним, а можливо зміни у організації виробництва і праці не оформлялось зовсім. Розглянемо найпоширеніші випадки, які торкаються кожного роботодавця.
  • Ірина Науменко
З метою уникнення поширення коронавірусної інфекції на законодавчому рівні нарешті було закріплено можливість віддаленої роботи для працівників.

Для певної групи бізнесу (IT-rкомпанії, наприклад) така організація праці мала свої переваги. Так, вдалось скоротити витрати на забезпечення персоналу кавою, смаколиками та фруктами, заощаджено витрати на курси англійської мови для працівників чи на інші додаткові привілеї.

Така організація праці стала не менш прийнятною і для самих працівників, яким довелося поєднувати виконання трудових обов'язків з контролем за дистанційним навчанням своїх дітей.

Проте чи дійсно це заощадження?
Прожиті півтори місяці в умовах карантину, а по відчуттях усі шість, часом створюють звикання. Проте не слід забувати, що можливості для бізнесу, отримані в умовах карантину, в тому числі і можливість дистанційної роботи, переведення на неповний робочий час, як і визнання карантину форс-мажорними обставинами, звільнення орендарів від орендної плати — не є автоматичними явищами, а лише механізмами, якими може скористатись роботодавець чи бізнес. А головне — повинен скористатись правильно, грамотно, відповідно до вимог законодавства.

Особливість захисту прав працівників в умовах карантину не змінюється, відтак порушення вимог щодо оформлення дистанційної роботи, скорочення робочого часу чи відпустки може мати для роботодавця негативні наслідки, які з радістю у майбутньому зустрічатиме інспекція з Держпраці, або які оскаржить сам працівник.

Розглянемо найпоширеніші випадки, які торкаються кожного роботодавця.
Дистанційна робота
Підставою для переведення працівника на дистанційну/віддалену роботу є заява працівника.

Саме згода працівника у формі заяви є підставою для видачі наказу про переведення на віддалену роботу. В наказі рекомендується вказувати місце віддаленої роботи, спосіб звітування щодо її виконання.

До уваги роботодавців: обов'язок дотримання умов охорони праці не може бути перекладений на працівника!
Скорочення тривалості робочого часу
Кодекс законів про працю України визначає дві підстави скорочення робочого часу працівника:

  • за згодою працівника і власника у відповідності до ст. 56 КЗпП України

Спосіб оформлення: заява працівника та наказ роботодавця. У заяві та наказі слід вказати про встановлення неповного робочого часу, зазначити рижим роботи, а також оплату пропорційно до відпрацьованого часу.

  • відповідно до ч. 3, 4 ст. 32 КЗпП України – у зв'язку зі змінами в організації виробництва чи праці

Спосіб оформлення: письмове повідомлення роботодавця про зміни організації виробництва і праці за 2 місяці до планового скорочення тривалості робочого часу та наказ працівника. Важливо: карантин не є підставою для зміни організації виробництва чи праці, зміни організації підлягають обґрунтуванню.
Відпустка
Види відпусток та їх строки визначено Законом України «Про відпустки». Введення карантину не мало наслідком введення нового виду відпустки.

Основними видами відпусток, якими скористались/ використовують працівники є основна щорічна відпустка та відпустка без збереження заробітної плати.

Підставою для видачі наказу про відпустку є заява працівника! Вимога до роботодавця про письмове повідомлення працівника про дату початку відпустки відповідно до графіку відпусток не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну зберігає свою дію.
Простій
Коли вичерпано всі можливості, або ж витрати роботодавця на оплату праці є відразу непосильні – варто оформляти простій, який відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» надасть роботодавцю можливість отримати державну соціальної допомогу для працівника.

Спосіб оформлення: наказ та акт простою.
Висока ймовірність того, що в перші дні карантину оформлення вжитих заходів не завжди було правильним, а можливо зміни у організації виробництва і праці не оформлялось зовсім.

Рекомендуємо роботодавцям переглянути свої кадрові документи та звертатись до спеціалістів для отримання правової допомоги.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda