Наслідки використання підприємницького рахунку для власних потреб

У січні цього року набула чинності постанова Нацбанку, якою ФОПам забороняється витрачати кошти зі своїх бізнес-рахунків на особисті потреби. Це викликало чимало запитань, зокрема й щодо наслідків порушення цієї норми. Пояснюємо алгоритм дій на основі аналізу законодавства, роз'яснень НБУ та судової практики.
Роксолана Казімірська
У січні цього року набула чинності постанова Нацбанку, якою ФОПам забороняється витрачати кошти зі своїх бізнес-рахунків на особисті потреби. Це викликало чимало запитань, зокрема й щодо наслідків порушення цієї норми.

Пояснюємо алгоритм дій на основі аналізу законодавства, роз'яснень НБУ та судової практики.
Постановою Національного банку України «Про затвердження змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків-резидентів і нерезидентів» від 27.12.2019 року № 162 заборонено витрачання коштів з бізнес-рахунків ФОПів на особисті, не пов'язані з бізнесом, потреби.

Національний банк України дав відповіді на найбільш поширені запитання, що виникли у зв'язку з цими законодавчими змінами, наголосивши, що вони лише уточнюють порядок використання поточних рахунків фізичних осіб для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності та власних потреб.

Водночас наслідків використання коштів для власних потреб з підприємницького рахунку відповідно до «Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів» від 12.11.2003 № 492 та згідно з вищенаведеною постановою не зазначено. Проте, відповідно до аналізу чинного законодавства, одним із наслідків може бути подання додаткової звітності та сплата податків за використання коштів з підприємницького рахунку.

Крім цього, один із можливих наслідків використання рахунку з не визначенням правової природи грошових коштів зазначено у постанові Рівненського апеляційного суду від 28 лютого 2019 року у справі № 569/11569/16-ц. Сторонами спору виступили ОСОБА_4 та банківська установа. У своєму рішенні суд, зокрема, вказав:
Оскільки картковий рахунок відкрито на ім'я фізичної особи, яка не здійснювала підприємницької діяльності, а рух коштів за рахунком дозволяє дійти висновку про нецільове використання грошових коштів та безпосередньо рахунку, таким чином у ПАТ КБ «ПриватБанк» були правові підстави для тимчасового зупинення дії платіжних карт, якими користується ОСОБА_4.
Отже, як і раніше, ФОП може витрачати кошти з «підприємницького» рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності.

А для того, щоб уникнути вищенаведених наслідків, після сплати всіх податків, зборів та інших, передбачених законом, платежів, необхідно відкрити рахунок фізичної особи та перераховувати кошти з рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий для власних потреб.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda