Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Наслідки використання підприємницького рахунку для власних потреб

У січні цього року набула чинності постанова Нацбанку, якою ФОПам забороняється витрачати кошти зі своїх бізнес-рахунків на особисті потреби. Це викликало чимало запитань, зокрема й щодо наслідків порушення цієї норми. Пояснюємо алгоритм дій на основі аналізу законодавства, роз'яснень НБУ та судової практики.
  • Роксолана Казімірська
У січні цього року набула чинності постанова Нацбанку, якою ФОПам забороняється витрачати кошти зі своїх бізнес-рахунків на особисті потреби. Це викликало чимало запитань, зокрема й щодо наслідків порушення цієї норми.

Пояснюємо алгоритм дій на основі аналізу законодавства, роз'яснень НБУ та судової практики.
Постановою Національного банку України «Про затвердження змін до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків-резидентів і нерезидентів» від 27.12.2019 року № 162 заборонено витрачання коштів з бізнес-рахунків ФОПів на особисті, не пов'язані з бізнесом, потреби.

Національний банк України дав відповіді на найбільш поширені запитання, що виникли у зв'язку з цими законодавчими змінами, наголосивши, що вони лише уточнюють порядок використання поточних рахунків фізичних осіб для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності та власних потреб.

Водночас наслідків використання коштів для власних потреб з підприємницького рахунку відповідно до «Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів» від 12.11.2003 № 492 та згідно з вищенаведеною постановою не зазначено. Проте, відповідно до аналізу чинного законодавства, одним із наслідків може бути подання додаткової звітності та сплата податків за використання коштів з підприємницького рахунку.

Крім цього, один із можливих наслідків використання рахунку з не визначенням правової природи грошових коштів зазначено у постанові Рівненського апеляційного суду від 28 лютого 2019 року у справі № 569/11569/16-ц. Сторонами спору виступили ОСОБА_4 та банківська установа. У своєму рішенні суд, зокрема, вказав:
Оскільки картковий рахунок відкрито на ім'я фізичної особи, яка не здійснювала підприємницької діяльності, а рух коштів за рахунком дозволяє дійти висновку про нецільове використання грошових коштів та безпосередньо рахунку, таким чином у ПАТ КБ «ПриватБанк» були правові підстави для тимчасового зупинення дії платіжних карт, якими користується ОСОБА_4.
Отже, як і раніше, ФОП може витрачати кошти з «підприємницького» рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності.

А для того, щоб уникнути вищенаведених наслідків, після сплати всіх податків, зборів та інших, передбачених законом, платежів, необхідно відкрити рахунок фізичної особи та перераховувати кошти з рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий для власних потреб.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda