Реєстрація податкових накладних: лотерея, на яку можна вплинути

Коли система блокування податкових накладних ставить під загрозу роботу бізнесу, а той вже вичерпав усі стандартні методи боротьби, час переходити до нестандартних, але більш дієвих: від захисту до нападу.
Соломія Марчук
Досі до кінця невідомо, яку ідею переслідував Моріс Лоре, коли придумав механізм податку на додану вартість, але наслідки цього «інноваційного винаходу» переслідують бізнес з фатальним «присмаком» давно і прицільно.

Зрештою, нам не болить досвід інших країн, бо зрозуміло, що бізнес у країнах з розвиненою економікою дасть собі раду з адмініструванням цього податку і з відшкодувальними процедурами. Та навіть якщо й не дасть, це не наш клопіт.

В Україні ж з огляду на «корупційні» нахили її службовців, ситуація набула неочікуваних і досить ризикових фарб.

Так, з моменту дії ще старого закону «Про податок на додану вартість» від 1997 року, «уми» фіскальних служб змагалися за креативність по двох своїх основних KPI:

1
Наповнення бюджету за рахунок зменшення сум виплати ПДВ, або вчинення всіх необхідних маніпуляцій для затягування чи невиплати ПДВ взагалі.

2
Наповнення власного бюджету завдяки усуненню наслідків придуманих ними проблем для п.1.
Ці методи варіювалися від імплементації новаторських термінів на кшталт: “нікчемна операція”, “ризиковий контрагент”, “продаж товару невстановленим фізичним особам” і ще, як мінімум, сотні інших, які вражали адвокатів, суддів і навіть самих фіскалів.

І все б нічого, адже акти були, як правило, повною нісенітницею, і на відшкодування ПДВ ці спори не впливали ніяк, до моменту, поки рішення набирало законної сили.

Але ж KPI за таких умов, явно страждали! Для державного і приватного бюджету це було ще й якою втратою.

Якщо акцентувати увагу тільки на державному бюджеті, то для його наповнення було розроблено грандіозний документ: “Про затвердження методики прогнозування надходжень податку на додану вартість”. Він свідчить про яскравий фокус на цьому виді KPI. І не дивно, бо орієнтовна питома вага ПДВ становить більш як 30% зведеного бюджету. Чималенька сума, погодьтесь.

А при справедливій судовій системі, примітивних актах ревізорів і слабкій правовій позиції юристів податкової, виконати згадані індикатори ефективності по збору цього податку було неможливо.
Саме тому наступив час для СМКОР, так званої “автоматизованої” системи запобігання ризиків, яка, в процесі її використання, виявилась зовсім трішки “ручною”.

Що змінилося? Все дуже просто! Тепер фіскали усунули всі можливі ризики, пов’язані із справедливим (без сарказму) судочинством в адмінсудах і отримали безпрецедентне право під гаслами “автоматизації” і боротьби із фіктивним податковим кредитом в абсолютно ручному режимі (без жодних здорових алгоритмів) зупиняти діяльність БУДЬ-ЯКОЇ компанії.

І річ не лише у блокуванні накладних. Це, крім іншого, створило для бізнесу ряд набагато вагоміших ризиків: втрати клієнта, або втрати можливості отримати гроші за продані товари чи послуги у сумі ПДВ чи навіть у повному розмірі.

Тож тепер ситуація розвернулася у протилежному напрямку. Всупереч базовому принципу адміністративного судочинства, коли чиновник мав би доводити вину бізнесу, — бізнес змусили доводити свою адекватність у численних судових процесах, маючи за спиною заблокований ПДВ, масу непогашеної дебіторської заборгованості і численних втрачених клієнтів. А оскільки справи по розблокуванню тягнуться роками – в податківців у руках опинилися всі інструменти, щоб знищити будь-який бізнес.

Попри те, що Євген Олейніков стверджував, що по двох місяцях 2020 року завдяки цій псевдосистемі вдалося “залучити” 9,1 млрд. грн., ми сміливо можемо підозрювати, що в рази більшої суми ми в бюджеті не дорахувалися завдяки дійсно фіктивним компаніями, які (часто під крилом самих податківців) далі, як і раніше, спокійно торгують цим абстрактним товаром.

Що ж, все зрозуміло, і аналіз ситуації нам не допоможе. Бізнес знову змушений виходити з умов гри, які йому оголосили.
І ось які методи варто обирати в боротьбі із цим зловісним явищем.
В мережі можна знайти безліч статей про порядок розблокування податкових накладних, подання коригувань, таблиць, пояснень і оскарження процесу в адміністративному і судовому порядку. Проте ці методи часто є недієвими або не до кінця зрозумілими (як я можу оскаржити підставу для відмови в реєстрації, якщо вона відсутня?).

Тому, для очевидного прискорення відновлення справедливості для бізнесу вкрай важливо об’єднатися у використанні “яскравих” методів протистояння.

Ключовою задачею є створення голосного шуму навколо протиправно заблокованих накладних. Тут можна використовувати інструмент підтримки Офісу бізнес-омбудсмена, заяви про вчинення кримінальних правопорушень (дієвий інструмент), відшкодування значних сум з бюджету при виграних справах на оплату правової допомоги (якщо це буде робити кожен учасник такого судового процесу, бюджет однозначно отримає гіркий післясмак від махінацій чиновників).

Одночасно найдієвішим і найяскравішим способом провчити фіскалів є ПЕРСОНІФІКОВАНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Не так страшно вручну керувати “автоматизованою системою”, коли ти в групі з тисячами колег, куди гірше це робити, коли світло від всіх прожекторів світить прямо на тебе. Гуртом добре й батька бити.

Всі рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є колективними. Саме тому, займіться їхньою індивідуалізацією. Буде складно, оскільки на самому рішенні ви можете побачити лише підпис голови комісії, яка таке рішення прийняла.

Одночасно, чи адвокатськими запитами чи методом витребування документів у судовому порядку, встановити дані кожного героя вам вдасться. Тому варто познайомитися з кожним із них особисто: чи проходили вони курси підвищення кваліфікації, яка ситуація з їхніми деклараціями про майно, чи притягались раніше до дисциплінарної відповідальності і так далі. Примусьте кожного з них уважніше ставитись до тих рішень, які вони приймають колективно.

Цей формат дозволить вивести із тіні всіх, хто досить вправно там заховався і прагне інкогніто творити долю і без того багатостраждального українського бізнесу.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda