Одним із позитивних положень Постанови, яке полегшить ведення бізнесу та покращить інвестиційне середовище, є те, що
граничний строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту збільшено зі 180 до 365 календарних днів (далі – граничний строк розрахунків).
Проте, слід звернути увагу на особливості його застосування: 1. Граничний строк розрахунків стосується операцій експорту та імпорту не тільки товарів та послуг, але й прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу.
2. Змінений граничний строк розрахунків НЕ поширюється на операцію з експорту, імпорту товарів (включаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на дату здійсне
ння операції) є меншою, ніж розмір, установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.
Тобто,
граничний строк розрахунків не буде застосовуватися, якщо сума незавершених розрахунків за експортно-імпортною операцією становить менше 150 тис. грн. в еквіваленті. 3. Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюється граничний строк розрахунків.
4. Розрахунки резидентів за операціями з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше 365 календарних днів з урахуванням вищезазначених обмежень стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (включаючи незавершені розрахунки за операцією).
5. Банки здійснюють валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за незавершеними до 7 лютого 2019 року операціями з експорту та імпорту.
Варто зазначити, що
скасовується подвійний валютний нагляд за операціями з експорту продукції, тому його здійснюватиме лише той банк, який отримав інформацію про відповідну митну декларацію. Початок відліку встановленого граничного строку розрахунків обчислюється з дня: - митного оформлення продукції, що експортується;
- оформлення в письмовій формі (в паперовому або електронному вигляді) акта, рахунку (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує надання робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав.
Слід підкреслити те, що обчислення строків розрахунків з експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав за новим валютним законодавством буде здійснюватися не тільки на підставі акта або іншого документа, що посвідчує їх надання, а й на підставі виставленого рахунку (інвойсу).