Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Експорт-імпорт: чи всі операції підпадають під правило «365-ти днів»

Ряд нормативно-правових актів, що набули чинності у лютому 2019 року, містять положення, що полегшують ведення бізнесу та покращують інвестиційне середовище. Одним із них є збільшення граничного строку розрахунків за операціями з експорту та імпорту.
  • Неля Софія Трусевич
Як відомо, 07 лютого 2019 року набрав чинності Закон України «Про валюту і валютні операції», який має на меті лібералізувати валютне регулювання в Україні. З цієї дати також набрала чинності Постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» № 5 (далі – Постанова).
Одним із позитивних положень Постанови, яке полегшить ведення бізнесу та покращить інвестиційне середовище, є те, що граничний строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту збільшено зі 180 до 365 календарних днів (далі – граничний строк розрахунків).

Проте, слід звернути увагу на особливості його застосування:

1. Граничний строк розрахунків стосується операцій експорту та імпорту не тільки товарів та послуг, але й прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу.

2. Змінений граничний строк розрахунків НЕ поширюється на операцію з експорту, імпорту товарів (включаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.

Тобто, граничний строк розрахунків не буде застосовуватися, якщо сума незавершених розрахунків за експортно-імпортною операцією становить менше 150 тис. грн. в еквіваленті.

3. Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюється граничний строк розрахунків.

4. Розрахунки резидентів за операціями з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше 365 календарних днів з урахуванням вищезазначених обмежень стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (включаючи незавершені розрахунки за операцією).

5. Банки здійснюють валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за незавершеними до 7 лютого 2019 року операціями з експорту та імпорту.

Варто зазначити, що скасовується подвійний валютний нагляд за операціями з експорту продукції, тому його здійснюватиме лише той банк, який отримав інформацію про відповідну митну декларацію.

Початок відліку встановленого граничного строку розрахунків обчислюється з дня:

  • митного оформлення продукції, що експортується;

  • оформлення в письмовій формі (в паперовому або електронному вигляді) акта, рахунку (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує надання робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав.
Слід підкреслити те, що обчислення строків розрахунків з експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших немайнових прав за новим валютним законодавством буде здійснюватися не тільки на підставі акта або іншого документа, що посвідчує їх надання, а й на підставі виставленого рахунку (інвойсу).
Якщо з початком обчислення вищезазначеного строку все зрозуміло, то виникає питання, який граничний строк розрахунків застосовувати до експортно-імпортних операцій, які були здійснені до вступу в силу нового валютного законодавства.

В такому випадку застосовуються наступні правилами:

  1. Якщо граничний строк розрахунків за експортно-імпортною операцією сплив до 07 лютого 2019 року, то це вважається порушенням зазначеного строку і тягне за собою нарахування пені за кожен день прострочення зобов'язання у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором. Загальний розмір нарахованої пені обмежується і не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
  2. Якщо граничний строк розрахунків спливає після 07 лютого 2019 року і розрахунки не були проведені, тоді застосовується граничний строк розрахунків у вигляді 365 календарних днів та не застосовуються штрафні санкції.
Таким чином, Національний банк України не передбачає амністії валютних порушень, що виникли до набрання чинності Постанови.
Про порушення граничних строків розрахунків банки не повідомляють фіскальні органи самостійно, а інформують Національний банк України, який передає інформацію останнім для вирішення питання про нарахування пені та застосування штрафних санкцій.

Однак, позитивним аспектом валютних нововведень є скасування штрафних санкцій у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення граничних строків розрахунків.
Спеціалісти Main Business Partner радо допоможуть Вам на максимально якісному рівні здійснювати експортно-імпортну діяльність, а головне – не пропустити граничні строки розрахунків за експортно-імпортними операціями!

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda