НАЦБАНК ВСТАНОВИВ ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ МОНІТОРИНГУ
Нові вимоги стосуються банків та спрямовані на підвищення ефективності моніторингу та зменшення ризиків відмивання коштів і фінансування тероризму. Вони включають в себе:
· вимогу для банків реагувати на перевищення клієнтом максимальної суми фінансових операцій.
· розширення переліку індикаторів підозрілості, які пов'язані з фінансовими операціями клієнта, зокрема перевищення максимальної суми фінансових операцій або нетипова активність на рахунках.
· уточнення процедур ідентифікації та верифікації клієнтів, які є електронними резидентами (е-резидентами).
Зміни набули чинності 7 вересня 2023 року.
НАЗК ВІДКРИЛО РЕЄСТР КОРУПЦІОНЕРІВ
4 вересня 2023 року прес-служба НАЗК повідомила, що Національне агентство з питань запобігання корупції відновило доступ до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстру корупціонерів). З врахуванням безпекових аспектів, інформація про місця роботи та посади осіб, які вчинили корупційні правопорушення, тимчасово не буде відображатися. Відкриття доступу до Реєстру допоможе поліпшити діяльність державних органів та інших організацій, зокрема, при призначенні на посади та проведенні публічних закупівель.
БІЗНЕС, ЯКИЙ ПОСТРАЖДАВ ВІД ВІЙНИ МОЖЕ ОТРИМАТИ ДО 1 МЛН ГРИВЕНЬ НА ВІДНОВЛЕННЯ
Міністерство цифрової трансформації спільно з Фондом Східна Європа та GIZ за підтримки урядів Німеччини та Швейцарії запускає проект Power Up!. Мета проекту – допомогти підприємствам, які постраждали від війни, у Сумській, Харківській та Чернігівській областях стати більш енергонезалежними. Гранти будуть надаватися підприємствам, які постраждали від воєнних дій та мають документальне підтвердження цього. Кошти можна використовувати на енергоефективні заходи, такі як встановлення сонячних панелей, утеплення будівель, заміна освітлення тощо.
В УКРАЇНІ ЗНОВУ МОЖНА РЕЄСТРУВАТИ БІЗНЕС В GOOGLE-КАРТАХ
Міністерство цифрової трансформації України повідомило, що Google знову дозволив українським підприємцям реєструвати бізнес на Google Maps. Раніше, у квітні 2022 року, Google заблокував цю можливість для українських підприємців через ризики, пов’язані з війною. Тепер українські підприємці знову можуть створювати бізнес-профілі на Google Maps, щоб зробити свої бізнеси більш видимими для потенційних клієнтів. Для реєстрації бізнесу на Google Maps потрібно відвідати веб-сайт Google Business Profile та створити обліковий запис. Після цього потрібно ввести інформацію про свій бізнес, включаючи назву, адресу, контактну інформацію та графік роботи. Google Business Profile — це безкоштовна послуга, яка дозволяє підприємцям створювати та управляти бізнес-профілями на Google Maps та інших сервісах Google. Профіль бізнесу на Google Maps допомагає потенційним клієнтам знайти ваш бізнес, дізнатися більше про нього та зв’язатися з вами.
КОНФІСКАЦІЯ ЄВРОБЛЯХ – ЗАКОННА: КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД
Конституційний Суд України визнав конституційним абзац другий частини шостої статті 481 Митного кодексу, який передбачає накладання штрафу або конфіскацію нерозмитнених транспортних засобів, які використовуються в Україні з порушенням строків тимчасового ввезення. Це рішення було прийнято Першим сенатом КСУ на пленарному засіданні 6 вересня і повідомлено прес-службою суду. Згідно з ч. 6 статті 481 Митного кодексу, "перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів". В результаті розгляду справи Суд вирішив, що абзац 2 частини 6 статті 481 Митного кодексу не суперечить положенням Конституції України.
УРЯД СХВАЛИВ ПОВЕРНЕННЯ ПОДАТКОВИХ ПЕРЕВІРОК З 1 ЖОВТНЯ
5 вересня 2023 року. Кабінет міністрів України схвалив проект закону, який передбачає повне скасування мораторію на податкові перевірки з 1 жовтня 2023 року. Законопроектом передбачається внести зміни до Податкового кодексу та закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування". Згідно закону, з 1 жовтня 2023 року відновлюється проведення документальних (планових та позапланових) перевірок усіх платників податків, без виключення. Перевірки під час дії воєнного стану проводитимуться за наявності безпечних умов для їх проведення. Це рішення уряду є одним із зобов'язань України в рамках меморандуму з МВФ. Нагадаємо, раніше 30 червня Верховна Рада ухвалила закон про повернення довоєнних податків, який також передбачав скасування мораторію на податкові перевірки. Однак, відповідно до цього закону, мораторій скасовувався лише для виробників підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), а також підприємств, які працюють у сферах грального бізнесу та фінансових послуг.
КІЛЬКІСТЬ ФОП В УКРАЇНІ ПЕРЕВИЩИЛА 2 МЛН
Станом на початок осені 2023 року в Україні офіційно зареєстровано 2,05 мільйони фізичних осіб-підприємців. Навіть у контексті повномасштабної війни, кількість малих та середніх підприємств продовжує зростати і навіть перевершує попередні рекорди, повідомляє ДП "Національні Інформаційні Системи". В червні цього року було зареєстровано 31,48 тисячі фізичних осіб-підприємців, що стало рекордною кількістю за останні три роки. В середньому, наразі, кожен місяць реєструється приблизно 25 тисяч нових фізичних осіб-підприємців. Війна очевидно вплинула на ситуацію з підприємництвом в різних регіонах України. З квітня 2022 року по вересень 2023 року найбільша різниця між відкриттям та закриттям нових фізичних осіб-підприємців була помічена у прифронтових регіонах і зоні бойових дій. Найбільший приріст був зафіксований у Києві - +12,9 тисяч, і на Львівщині - де кількість підприємців зросла на 12,3 тисячі. Трійку регіонів, де був значний приріст підприємців, доповнює Дніпропетровщина - +8,6 тисяч фізичних осіб-підприємців.
КАБМІН ПОСИЛИВ ВИМОГИ ДО ТЕНДЕРІВ ВІД 50 000 ГРИВЕНЬ
Кабінет міністрів України оновив правила проведення публічних закупівель під час дії воєнного стану. Тепер, крім існуючих процедур, замовник повинен докладно аргументувати і пояснити необхідність проведення публічних закупівель на суму більше 50 000 гривень. Крім того, посилюється відповідальність державних замовників за зловживання такими можливостями, зокрема, як «нагальна потреба». Постанова також враховує участь підсанкційних компаній у тендерах, вводячи відповідні обмеження та умови їх участі.
ОНОВЛЕНО SSL СЕРТИФІКАТ ДПС ДЛЯ ПОДАЧІ ЗВІТНОСТІ FATCA
ДПС України повідомляє про оновлення SSL сертифікату ДПС для подачі звітності FATCA. Попередній SSL сертифікат ДПС для подачі звітності FATCA втратив чинність 06.09.2023 року. Оновлений SSL сертифікат ДПС доступний для завантаження за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/fatca/vidkritiy-klyuch-dps. Всі фінансові агенти повинні врахувати цю інформацію в подальшому звітуванні FATCA, повідомляє прес-служба ДПС України.