Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Для отримання доступу до продукту залиште свої дані нижче.
Ваше ім’я
Ваш e-mail
За цим email ми надамо вам доступ до ваших продуктів
Ваш телефон
Натискаючи кнопку, ви надаєте згаду на обробку своїх даних. Ми нікому не передаємо вказані вами дані
SOS Реєстрація Цей бот допоможе Вам швидко зорієнтуватись та домовитись за допомогу
 

Що зміниться для бізнесу в 2020 році: огляд законодавчих нововведень

Для підприємців початок нового року — це ряд законодавчих нововведень, які зазвичай набирають чинності 1 січня та потребують впровадження у найкоротші строки. Ми зібрали зміни, які стосуються бізнесу, щоб ви могли ще раз переглянути свій стратегічний план на 2020 рік та, за необхідності, внести в нього останні правки.
  • Іванна Мельничук
Для кожного з нас новорічно-різдвяні клопоти асоціюються із приготуванням святкової вечері, купівлею подарунків, прикрашанням ялинки. Для підприємців же початок кожного нового року — це ще й ряд законодавчих нововведень, які зазвичай набирають чинності 1 січня та потребують впровадження у найкоротші строки.

Ми зібрали зміни, які стосуються бізнесу, щоб ви могли ще раз переглянути свій стратегічний план на 2020 рік та, за необхідності, внести в нього останні правки.

Січень

  • Змінюються реквізити рахунків для зарахування податків
    З 1 січня 2020 року змінюються реквізити рахунків для зарахування податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, реалізації пального і спирту етилового, рахунки для зарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

    Зарахування платежів на ці рахунки розпочинається з 3 січня 2020 року.

    Інформація щодо реквізитів бюджетних рахунків розміщена на сайтах органів ДПС у рубриці «Бюджетні рахунки».

    А ось для ФОП створили спеціального бота-бухгалтера ReporTax, який нагадує, коли платити податки, містить інформацію про актуальні рахунки для усіх платежів, повідомляє про податкову заборгованість та самостійно заповнює звіти.
  • Скасовано подання платниками податків Звіту про суми податкових пільг
    З 1 січня суб'єкти господарювання, які не сплачують податки та збори у зв'язку з отриманням податкових пільг, повинні вести облік сум таких пільг і відображати інформацію про них у податковій звітності, яку вони подають до контролюючого органу у строки, встановлені Податковим кодексом.

    Саме тому декларацію з податку на прибуток доповнено новим додатком ПП «Інформація про суми податкових пільг».

    Інформація про суми податкових пільг у податковій звітності повинна містити такі дані:

    • код пільги за кожним видом податкових пільг, найменування пільг згідно з довідником пільг, форма та порядок ведення якого затверджуються ДФС України;

    • сума податку (збору), не сплаченого до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги (вивільнені від оподаткування кошти);

    • строк користування податковою пільгою у звітному періоді — число, місяць, рік початку та закінчення користування пільгами;

    • сума податкової пільги, що використана за цільовим призначенням.
  • Підвищення рівня мінімальної зарплати та податків
    Важливим для кожного українця, та підприємців зокрема, є Закон про держбюджет на 2020 рік. Ним передбачено, що:

    Мінімальна зарплата з 1 січня 2020 складає 4723 грн.

    Прожитковий мінімум для працездатних осіб — 2102 грн.

    Мінімальна пенсія зросте до 1769 грн.

    Сума мінімального страхового внеску з ЄСВ (22% МЗП) — 1039,06 грн.

    Єдиний податок для фізосіб-підприємців на 1-й групі складе 210,2 грн (10% ПМ), разом з ЄСВ — 1249,29 грн щомісяця.

    Для тих, хто працює на 2-й групі: єдиний податок (20% МЗП) - 944,6 грн, з ЄСВ — 1983,66 грн на місяць.

    Третя група, нагадаємо, сплачує єдиний податок від доходу за ставкою 5% (без ПДВ) або 3% (з ПДВ).
  • Змінюються правила рекламування товарів та послуг на радіо
    Із 1 січня реалізується строком на два роки експериментальний проект щодо рекламування на радіо окремих товарів (послуг) та осіб, що їх реалізують (надають).


    Так, Законом скасоване обов'язкове зачитування номеру та інших даних ліцензій у радіорекламі для банків, страхових, будівельних компаній тощо.
  • Інкотермс 2020: нова редакція правил
    Щоб забезпечити зовнішній ринок торгівлі міжнародними правилами тлумачення найбільш часто використовуваних торгових термінів, Міжнародна торгова палата вперше видала правила Інкотермс у 1936 році. До них неодноразово вносилися зміни. На сьогодні ми користуємося правилами Інкотермс 2010. Однак вже 1 січня 2020 року набрала чинності нова редакція правил Інкотермс 2020.

    Юристка Main Business Partner, адвокатка Ольга Оліярник детально розписала всі зміни, що внесені в Інкотермс та набрали чинності 1 січня 2020 року, в статті.
  • Уточнено поняття географічного зазначення
    У Господарському та Цивільному кодексах, а також Законі «Про охорону прав на зазначення походження товарів» уточнено поняття географічного зазначення.

    Географічне зазначення – це назва, яка пов'язує якийсь продукт із регіоном, де той виробляється.

    Для українських виробників це означає, що до 2023 року вони повинні відмовитись від використання назв європейських сирів, а до 2026-го – спиртних напоїв.

    Так, відповідно до Закону право на державну реєстрацію географічного зазначення має об'єднання осіб, які в зазначеному географічному місці виробляють товар та/або видобувають, та/або переробляють сировину для товару, особлива якість, репутація чи інші характеристики якого зумовлені цим географічним місцем.

    Фізична або юридична особа має право на реєстрацію географічного зазначення, якщо:

    • вона є єдиним виробником, який у цьому географічному місці виробляє товар та/або видобуває, та/або переробляє сировину для товару та бажає подати заявку на реєстрацію географічного зазначення;

    • географічна територія, на якій здійснюється виробництво (видобування) та/або перероблення, та/або приготування товару, має характеристики, які істотно відрізняються від прилеглих територій, або характеристики товару відрізняються від товарів, вироблених на прилеглих територіях (ст. 9 Закону № 752).
    Фізична чи юридична особа, яка відповідає цим умовам, може подати до Мінекономіки заяву про внесення до Держреєстру України географічних зазначень відомостей про особу, яка має право використовувати зареєстроване географічне зазначення. Також подається документ спеціально уповноваженого органу, який підтверджує, що ця особа виробляє товар у географічному місці, зазначеному в Реєстрі, а характеристики товару відповідають специфікації товару або документу, передбаченому ч. 6 ст. 10 Закону № 752. За подання заяви сплачується збір.
  • На виробництво спирту не буде державної монополії
    Скасовується монопольне право «Укрспирту» на виробництво спирту з 1 січня 2020-го року, легалізується експорт спирту з України, а також створюється можливість для суб'єктів господарювання будь-якої форми власності виробляти спирт за умови отримання відповідної ліцензії.

    До 1 січня 2022-го року імпорт спирту можуть здійснювати лише уповноважені Кабміном державні підприємства. Такий захід передбачено для захисту вітчизняного товаровиробника.

    До 1 січня 2024 року виготовляти алкогольні напої для реалізації на території України можна буде тільки зі спирту, який має статус українського товару відповідно до Митного кодексу.

    Закон, підписаний 11 грудня 2019 року президентом Володимиром Зеленським, вводиться в дію з 1 липня 2020 року.
  • Спрощення процедури оцінки об'єктів нерухомості
    До Податкового кодексу України внесено зміни щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості та прозорості реалізації майна.

    Відповідний Закон набрав чинності 27 грудня 2019 року, проте основні зміни були введені в дію 1 січня 2020 року. Зокрема:

    1. Запроваджена нова спрощена модель оцінки об'єктів нерухомості, яка дозволить проводити автоматичну оцінку в максимально короткі строки та прискорить процедуру укладення правочинів з нерухомістю. Відтепер будь-яка особа може отримати довідку про автоматичну оцінку об'єкта нерухомого майна і на її підставі укласти угоду щодо об'єкта нерухомості. У разі незгоди з вартістю об'єкта нерухомого майна, визначеною модулем автоматично, особа має право звернутись до суб'єкта оціночної діяльності, оцінювача і провести оцінку в загальному порядку з реєстрацією звіту в Єдиній базі.

    2. Нотаріуси отримали право безоплатного доступу до Єдиної бази для перевірки довідок та звітів про оцінку об'єктів нерухомості.

    3. Інформація з Єдиної бази звітів про оцінку стала відкритою, передбачено автоматичне оприлюднення всієї інформації про об'єкт нерухомості та його вартість в режимі відкритого, прямого неавторизованого доступу з можливістю завантаження (крім відомостей, що становлять персональні дані замовника звіту та/або власника майна відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»).

    4. Звіти про оцінку зберігатимуться в Єдиній базі в електронній формі.

    5. Для суспільства та професійної спільноти Єдина база звітів про оцінку повинна стати по-справжньому відкритим, безкоштовним, зручним та інтерактивним сервісом.

Лютий

  • Запрацює програма з підтримки малого і середнього підприємництва
    З 1 лютого 2020 року почне діяти програма з підтримки малого і середнього підприємництва, яка передбачає доступне кредитування під 5-9% річних.

    Кредити до 1,5 млн грн строком на 5 років під 5% річних видаватимуться, якщо передбачається виторг до 25 млн грн і створюються мінімум два робочих місця.

    Видання кредитів під 7% річних — якщо передбачається виторг до 25 млн грн, без створення нових робочих місць, але за кожного нового працівника ставка буде знижена на 0,5%.

    Видання кредитів під 9% річних для бізнесу з виторгом до 50 млн грн.

    При цьому, сфери діяльності підприємств не обмежені. Це може бути як освіта, спорт чи охорона здоров'я, так і енергетика, виробництво будь-яких товарів чи надання будь-яких послуг.

    Заявку можна залишити за посиланням.

Березень

  • Банки повинні оновити свої сайти
    З 2 березня 2020 року всі банки повинні оприлюднити на своїх вебсайтах вичерпну інформацію про послуги: їх повну вартість, комісію, умови дострокового повернення, можливі штрафи в разі невиконання клієнтом зобов'язань тощо.

    З 2 червня на сайтах банків мають з'явитися калькулятори для розрахунку витрат і доходів від банківської послуги.

    Ці нововведення спрямовані на підвищення фінансової грамотності. Клієнти, маючи змогу отримати повну інформацію про фінансові послуги, можуть оцінити переваги і недоліки запропонованих умов та обрати ту фінансову установу, яка найповніше відповідає їх вимогам та очікуванням.

    Нові вимоги затверджені постановою №141 НБУ від 28 листопада.

Квітень

  • Обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій
    З 19 квітня 2020 року застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) стане обов'язковим для платників єдиного податку II−IV груп з річним доходом 1 млн грн і більше.

    Це нововведення має ряд особливостей:

    • РРО не потрібно використовувати спрощенцям 1 групи (річний дохід до 300 тис. грн), а також фізичним особам, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства.

    • Нові закони про РРО відкрили можливість використовувати замість традиційних спеціальні програми призначені, для реєстрації розрахункових операцій. Таку програму можна буде встановити на будь-який гаджет, у тому числі планшет чи смартфон. При цьому закон прямо зобов'язує контролюючий орган забезпечити безкоштовне програмне рішення для використання суб'єктом господарювання.

    • З жовтня 2020 року використання РРО стане обов'язковим (крім платників єдиного податку 1 групи) для фізичних осіб платників єдиного податку ризикових сфер діяльності – продавців ювелірних виробів, медпрепаратів і ліків, складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Також використовувати РРО мають ресторани, кафе, турагенції, готелі.

    • З 1 січня 2021 року використання РРО буде обов'язковим для фізичних осіб платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності.

Липень

  • За водіння в нетверезому стані передбачена кримінальна відповідальність
    До 1 липня 2020 року відтермінували введення кримінальної відповідальності за водіння в нетверезому стані. Нагадаємо, ряд ЗМІ повідомив про початок дії цієї норми з 1 січня 2020 року.

    Кримінальна відповідальність за ст. 286-1 КК загрожуватиме водіям у разі:

    • керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

    • передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;

    • відмова водія від проходження медичного огляду на стан сп'яніння або щодо вживання таких лікарських препаратів;

    • вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.

    Суми штрафів за нетверезе водіння

    Перебування за кермом в стані сп'яніння вперше карається штрафом від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000−34 000 гривень).

    Повторне вчинення таких дій карається штрафом в розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000 гривень).

    Терміни позбавлення посвідчення водія

    У випадку керування авто в нетверезому вигляді вперше водій позбавляється права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

    Повторне керування авто в нетверезому стані карається позбавленням водійських прав строком від двох до трьох років.
  • Зміна системи регулювання ринку фінансових послуг
    На 1 липня 2020 р. заплановано остаточну ліквідацію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та розподіл її повноважень між НБУ та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

    Так, повноваження Нацкомфінпослуг у частині регулювання та нагляду у системі накопичувального пенсійного забезпечення, регулювання та нагляду за функціонуванням фінансово-кредитних механізмів і управлінні майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю передаються Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Решту повноважень пропонується надати Національному банку України.

    Очікується, що НБУ і НКЦПФР зможуть ефективніше впоратися з викликами, які стоять перед небанківським фінансовим ринком. В той же час, всім небанківським фінансовим установам слід готуватися до більш жорстких вимог до їхньої діяльності, зокрема до ризик-менеджменту і корпоративного управління.
Ще один «сюрприз», який підприємці отримують «під ялинку», це — перевірки.
Тому їх ми також зібрали разом, щоб ви могли підготуватись до них заздалегідь.
Якщо у Вас виникають труднощі з впровадженням цих нововведень у роботу Вашої компанії, спеціалісти Main Business Partner завжди готові надати Вам правову консультацію та своїми послугами забезпечити безперебійну роботу Вашої компанії у відповідності до чинного законодавства.

Не забудьте підписатися, щоб отримувати всі матеріали першими
Made on
Tilda